EKW – Elektroniczne księgi wieczyste

EKW.MS.GOV.PL  – czyli jak działa rządowy system wyszukiwania elektronicznych ksiąg wieczystych

EKW.ms.gov.pl – to strona rządowa, uruchomiona w celu uproszczenia dostępu do treści ksiąg wieczystych. Przez kilka lat do systemu wprowadzano informacje z papierowych ksiąg wieczystych, a nowe księgi są od razu zakładane online.

ekw ms gov online

System Elektronicznych Ksiąg Wieczystych jest świetnym pomysłem, ale jego realizacja pozostawia wiele do życzenia. Niestety, ale bardzo często po prostu nie działa, nie wyszukując wpisanego poprawnie numeru księgi lub informuje o przerwie technicznej.

Również i prezentacja danych nie zachwyca. Oczywiście rozumiemy, że twórcom systemu chodziło przede wszystkim o użyteczność danych, jednak całość jest bardzo nieczytelna.

ekw

 

Do wyboru mamy 3 wersje księgi:

  • przeglądanie aktualnej treści KW,
  • przeglądanie aktualnej treści KW w dotychczasowej postaci,
  • przeglądanie zupełnej treści KW.

elektroniczne księgi wieczyste

Jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z systemu i nie posiadamy wiedzy na jego temat, możemy mieć problem z wyborem odpowiedniej wersji księgi wieczystej, jak również dopasowaniem jej do informacji, których w KW poszukujemy.

Nie każdy orientuje się, że Zupełna postać KW, zawiera informacje dawno z księgi wykreślone, które dodatkowo oznaczone są kolorem szarym. Niestety nie pokuszono się na tej stronie o jakiekolwiek wyjaśnienie działania systemu, stąd często otrzymujemy pytania, na temat wytłumaczenia treści księgi. A wystarczyłoby wprowadzić krótki opis, czy rozwinięcie danego skrótu, który wyświetlałby się np. po najechaniu kursorem na dane pole. To, co dla jednych, znających się na danym temacie jest oczywiste, dla innych nie musi być jasne.

Uczciwie trzeba dodać, że na jednej z podstron zamieszczono PDF z wyjaśnieniem niektórych terminów i sposobu działania systemu, jednak sposób opisania informacji jest dość lakoniczny. 

Przy okazji narzekania na system – to, co nas osobiście irytuje, to usytuowanie przycisku WYCZYŚĆ, tuż przy polach do wpisania poszukiwanej księgi wieczyste, chociaż logika nakazywałaby, żeby w tym miejscu znajdował się właśnie przycisk WYSZUKAJ. Wielokrotnie już zdarzyło się nam kasować poprawnie wpisany numer KW, wciskając automatycznie nie ten przycisk.
Poza samą budową systemu, wiele osób zapewne rozczaruje informacja, iż EKW nie wyszukuje numeru księgi wieczystej po adresie, ani po numerze działki. Wyszukiwarka nie nigdy nie miała takiej możliwości i póki co, nie będzie mieć. Urzędnicy z Wydziałów wieczystoksięgowych również tych informacji nie ustalają.

Aby wyszukać numer księgi wieczystej po adresie konieczne jest skorzystanie z portali komercyjnych, stworzonych właśnie do tego, jak np. hipoteki.pl.

Równie przykrą niespodzianką dla osób korzystających z ekw.ms.gov.pl może być brak możliwości pobrania księgi wieczystej w formacie PDF. Jeśli chcielibyśmy wydrukować sobie księgę dla siebie, musimy posiłkować się Print Screenami.

To, co z pewnością należy pochwalić, w przypadku rządowego systemu, to możliwość uzyskiwania prawomocnych odpisów i zaświadczeń z KW, a także składania wniosków o wpis za pomocą Internetu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które oszczędza nasz czas i pozwala na uzyskanie potrzebnego dokumentu praktycznie od ręki.

Czy warto korzystać z EKW

Mimo wielu niedociągnięć, ekw.ms.gov.pl to wciąż dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić treść księgi wieczystej lub pobrać zaświadczenie lub odpis. System nie sprawdzi się jednak w przypadku chęci ustalenia numeru księgi wieczystej, czy pobraniu PDF’a. Przy tego rodzaju czynnościach konieczne będzie korzystanie z odpłatnych portali.