Elektroniczne księgi wieczyste – jak uzyskać odpis?

O tym, że powstały elektroniczne księgi wieczyste i można je przeglądać online, wie już każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również przez Internet można złożyć wniosek o wyciąg z kw, odpis, czy zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej. Dokumenty pozyskane w ten sposób mają taką samą moc prawną, jak odpisy, czy zaświadczenia wydawane nam osobiście w wydziale wieczystoksięgowym sądu rejonowego.

Jak przeglądać elektroniczne księgi wieczyste?

Aby sprawdzić treść kw online należy posiadać ich numer. Wtedy, będziemy mogli skorzystać zarówno z portalu rządowego ekw.ms.gov.pl, jak i z portali komercyjnych np. hipoteki.pl, wieczyste.pl, które również oferują darmowe przeglądanie ksiąg wieczystych, których numer posiadamy.

Sprawdź, co zrobić, jeśli nie posiadasz numeru księgi wieczystej! Wyszukaj kw po adresie lub numerze działki!

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Zarówno odpis, zaświadczenie jak i wyciąg z księgi wieczystej możemy pozyskać online, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.
1. Wejdź na stronę: ekw.ms.gov.pl/menu

Spośród możliwych opcji wybierz: Składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. 

Następnie uzupełnij numer księgi wieczystej, dla której chcesz wnioskować o wydanie dokumentu oraz rozwiąż proste zadanie logiczne, wpisując odpowiedź pozostawione pole.

 

 

3. Wybierz, jaki rodzaj dokumentu, który chcesz uzyskać (odpis zwykły z księgi wieczystej, odpis zupełny z księgi wieczyste, wyciąg z księgi wieczystej). Zdecyduj także, w jaki sposób ma zostać dostarczony wybrany dokument – online, do samodzielnego wydruku, czy korespondencyjnie. Oczywiście w przypadku wniosku do samodzielnego wydruku otrzymamy go natychmiast. Na wniosek wysłany poczta, przyjdzie nam poczekać kilka dni. Ponadto, opłata za wydanie takiego wniosku będzie wyższa.

 

elektroniczne księgi wieczyste

 

4. Jeśli wybierasz przesłanie dokumentu online, podaj adres mailowy, na który ma zostać wysłany odpis, lub zaświadczenie z księgi wieczystej.

księgi wieczyste online

 

5. Podaj dane oraz wybierz sposób płatności. Po zaksięgowaniu wpłaty gotowy wniosek zostanie wysłany na podany przez Ciebie adres mailowy.

odpis z księgi wieczystej

Ile kosztuje internetowy odpis z księgi wieczystej?

Ceny za odpis lub wniosek, który sami wydrukujemy są niższe, niż w przypadku wysyłki poczta tradycyjną wydrukowanych dokumentów:

– odpis zwykły księgi wieczystej – 20 zł;
– odpis zupełny księgi wieczystej – 50 zł,
– wyciąg z księgi wieczystej:

  • jeden dział – 5 zł,
  • dwa działy – 10 zł,
  • trzy działy – 15 zł,
  • cztery działy – 20 zł.

Zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej – 5 zł.