Jak przygotować się do kupna nieruchomości

Zakup nieruchomości, czy to z rynku pierwotnego, czy też wtórnego to spory wydatek, dlatego nim podpiszemy ostateczną umowę powinniśmy się dobrze zastanowić, rozważyć wszelkie za i przeciw, a przede wszystkim zadbać o sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Jeśli kupujemy mieszkanie za pośrednictwem biura nieruchomości, istnieją spore szanse, że pośrednik pomoże nam nie tylko w dopełnieniu formalności, ale i w sprawdzeniu podstawowych informacji, chociażby w księgach wieczystych.

Warto jednak zawsze trzymać rękę na pulsie i o to dopytać lub postarać się osobiście sprawdzić podstawowe informacje. Numer księgi wieczystej dla konkretnej nieruchomości powinien posiadać jej właściciel. Jeśli zatem chce ją sprzedać, a przy tym jest uczciwy – nie powinien robić problemów z jego udostępnieniem, czy po prostu pokazaniem nam ksiąg wieczystych. Jeśli jednak tego nie zrobi, możemy sami postarać się ustalić numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Kolejny istotny punkt, którego nie wolno nam pominąć przy zakupie nieruchomości to plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli taki istnieje, to znajdziemy go w urzędzie miasta lub gminy odpowiednim dla położenia danej nieruchomości. Dzięki niemu dowiemy się, czy w okolicy nie powstanie jakiś obiekt, który zepsułby jej atrakcyjność, czy był dla nas uciążliwy. Jeśli nasza działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, warto postarać się chociaż o decyzję o warunkach zabudowy.

Zameldowanie

Kolejna z sytuacji, na którą warto zwrócić uwagę, zwłaszcza przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego jest liczba osób w niej zameldowanych. I w tej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest poprosić sprzedającego o aktualne zaświadczenie, że w lokalu nikt nie jest zameldowany. W przeciwnym razie możemy nabyć nieruchomość z lokatorami, których usunięcie będzie wiązało się z procesem sądowym i eksmisją, trwającą nieraz latami.

Jeśli kupujemy używane mieszkanie, należy również sprawdzić, czy nie jest ono obciążone zaległościami w opłatach – za czynsz, czy inne rachunki – prąd, gaz itp.

Zaległości podatkowe

Jeśli dokonujemy zakupu mieszkania od przedsiębiorcy, który w sprzedawanej nieruchomości prowadził działalność gospodarczą – koniecznie sprawdźmy, czy zostały uregulowane wszystkie podatki od nieruchomości – pamiętajmy, że te za powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą są wyższe.

Dostęp do drogi publicznej

Kiedy kupujemy mieszkanie, koniecznie sprawdźmy, czy wraz z nim uzyskamy także dostęp do drogi publicznej. Możemy go otrzymać jako służebności przejazdu i przechodu.